Donica z kantówek to świetny sposób na stworzenie stylowej dekoracji do ogrodu. W tym poradniku krok po kroku pokażemy Ci, jak w prosty i tani sposób zrobić oryginalną donicę z drewnianych skrzynek - tzw. kantówek.
Kluczowe wnioski:- Donica z kantówek idealnie sprawdzi się jako ozdoba tarasu, werandy lub rabat.
- Wykonanie takiej donicy jest naprawdę proste i nie wymaga specjalnych umiejętności.
- Koszt materiałów potrzebnych do zrobienia donicy z kantówek jest minimalny.
- Możesz dowolnie dekorować i malować powierzchnię gotowej donicy.
- W naszym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne wskazówki, jak krok po kroku zrobić donicę z kantówek.
Jakie materiały potrzebne do donicy z kantówek
Aby wykonać donicę z kantówek, potrzebne będą przede wszystkim same kantówki. W zależności od planowanego kształtu i wielkości donicy, będziesz potrzebować od 3 do 6 skrzynek. Dobrze sprawdzą się zwłaszcza kantówki po owocach lub warzywach, które mają estetyczny wygląd.
Oprócz kantówek, przydadzą Ci się także: klej do drewna, gwoździe lub wkręty do drewna, pędzel do kleju, piła lub piła ręczna, papier ścierny, farby akrylowe, pędzle i wałek malarski. Możesz także wykorzystać dekoracyjne elementy jak sznurek, wstążki, muszle itp. do ozdobienia gotowej donicy.
Gdzie kupić potrzebne materiały
Kantówki w dobrym stanie można często zdobyć za darmo od znajomych lub sąsiadów. Warto też zapytać w lokalnych sklepach, czy mają dla Ciebie niepotrzebne już skrzynki. Jeśli jednak nie uda Ci się ich pozyskać, z łatwością kupisz nowe kantówki w marketach budowlanych lub sklepach ogrodniczych.
Pozostałe niezbędne materiały jak klej, gwodzie, farby itd. dostępne są w większości sklepów z artykułami budowlanymi lub dekoracyjnymi. Sprawdź, czy masz je już w domu z poprzednich prac remontowych.
Jak przygotować kantówki do robienia donicy
Zanim przystąpisz do łączenia kantówek w donicę, musisz je odpowiednio przygotować. Po pierwsze, dokładnie je oczyść za pomocą szmatki lub szczotki, aby pozbyć się kurzu, ziemi i innych zabrudzeń. Jeśli drewno jest stare i popękane, przetrzyj je papierem ściernym.
Pamiętaj, aby zmatowić powierzchnię kantówek przed malowaniem. Dzięki temu farba będzie lepiej trzymała się drewna.
Następnie zmierz wymiary poszczególnych elementów i zaplanuj ułożenie donicy. Pamiętaj, że dno donicy musi być nieco większe od górnej części. Przytnij w razie potrzeby za długie kantówki piłą tak, aby pasowały do siebie.
Krok 1 | Wyczyść i przetrzyj kantówki papierem ściernym |
Krok 2 | Zmierz i zaplanuj ułożenie poszczególnych elementów |
Krok 3 | Przytnij za długie deski do odpowiednich wymiarów |
Wskazówki przy doborze kantówek
Im grubsze będzie drewno kantówek, tym bardziej solidna będzie gotowa donica. Standardowa grubość desek w skrzynkach do warzyw i owoców to ok. 1,5-2 cm. Tego typu kantówki świetnie nadają się na niewielkie doniczki.
Jeśli planujesz większy pojemnik na rośliny, lepiej użyć grubszych desek - ok. 3-5 cm. Wówczas konstrukcja będzie solidniejsza i nie ulegnie tak łatwo odkształceniom.
Czytaj więcej:Chmiel pnący - jak uprawiać to piękne pnącze w ogrodzie?
Donica z kantówek - jak skleić kantówki na kształt donicy
Mając już przygotowane i dopasowane kantówki, możesz przystąpić do ich sklejania. Najlepiej sprawdzi się do tego klej do drewna - zarówno typu wodoodpornego, jak i zwykły klej stolarski. Nałóż klej pacą na stykające się powierzchnie elementów i mocno przyciśnij do siebie na kilka minut.
Gdy skleisz już wszystkie deski w całość, dodatkowo wzmocnij konstrukcję za pomocą gwoździ lub wkrętów do drewna. Szczególnie dokładnie połącz ze sobą dno donicy, tak aby było całkowicie szczelne.
Jak ułożyć kantówki, by tworzyły donicę
Ułożenie kantówek zależy od tego, jaki kształt chcesz nadać donicy. Możesz po prostu skleić je w prostopadłościan lub walec. Ale możesz też ułożyć je w ciekawsze wzory, np. rotacyjnie lub falistym kształtem.
Pamiętaj, że im ciekawszy kształt, tym trudniejszy będzie montaż. Dlatego jeśli robisz donicę po raz pierwszy, lepiej wybierz prostą konstrukcję.
Jak wzmocnić i uszczelnić wnętrze donicy
Aby donica z kantówek dobrze spełniała swoją funkcję i jak najdłużej się zachowała, musisz odpowiednio wzmocnić i zabezpieczyć jej wnętrze.
- Wyłóż środek lakierem do drewna, który zabezpieczy przed przenikaniem wilgoci.
- Możesz też wyłożyć wnętrze folią ogrodniczą z otworami na drenaż wody.
Jeśli zamierzasz postawić ciężką donicę na miękkim podłożu jak trawa czy piasek, wzmocnij dno deską lub cegłami. Dzięki temu ciężar roślin z ziemią nie odkształci kształtu donicy z kantówek.
Jakich roślin nie sadzić w donicy z kantówek
Nie wszystkie rośliny nadają się do uprawy w donicach z kantówek. Powinny to być gatunki, które nie wymagają zbyt częstego podlewania i nawożenia. Inaczej konstrukcja donicy dość szybko się zniszczy.
Nie sadź więc w niej warzyw, ziół czy roślin iglastych. Za to świetnie sprawdzą się byliny, trawy ozdobne, wrzosy, wrzośce i większość kwiatów.
Jak ozdobić i pomalować donicę z kantówek
Szare kantówki są co prawda funkcjonalne, ale na pewno nie zachwycają wyglądem. Dlatego warto donicę z kantówek jeszcze dodatkowo udekorować i pomalować.
Farbami akrylowymi lub bejcą do drewna pokryj zewnętrzne ściany donicy. Możesz pomalować całą powierzchnię lub tylko niektóre elementy wzorem. Bardzo efektownie prezentują się kontrastowe połączenia kolorów np. czerń i biel lub ceglana czerwień z zielenią.
Oprócz malowania, możesz przyozdobić donicę sznurkiem, wstążkami, muszelkami, kamieniami lub patykami. Taka dekoracja idealnie wpasuje się w wiejski, boho lub vintage styl ogrodu.
Jak zabezpieczyć donicę przed czynnikami atmosferycznymi
Mimo wzmocnienia i zaimpregnowania drewna, warto dodatkowo chronić gotową donicę przed deszczem, słońcem i mrozem. W tym celu co jakiś czas powtarzaj powlekanie lakierem ogrodowym.
Na zimę koniecznie przenieś donicę w zadaszone miejsce, np. do garażu lub na werandę. Inaczej pod wpływem śniegu i mrozu kantówki mogą popękać lub zgnić.
Gdzie postawić gotową donicę z kantówek
Donica wykonana ze skrzynek sprawdzi się zarówno na trawniku, jak i na utwardzonym podłożu. Możesz ją umieścić np. przy schodach, na tarasie, werandzie lub rabacie. Świetnie będzie komponować się ze starą ławką ogrodową i innymi elementami wiejskiego stylu.
Pamiętaj, aby postawić donicę w półcienistym miejscu. Zbyt intensywne nasłonecznienie może bowiem negatywnie wpłynąć na stan drewna i roślin.
Jeśli zrobisz kilka mniejszych doniczek, możesz ustawić je parami jako ozdobne pojemniki na zioła np. bazylia i oregano. Wówczas w prosty sposób stworzysz dodatkową przestrzeń do uprawy roślin konsumpcyjnych.
Podsumowanie
Wykonanie stylowej donicy z kantówek do ogrodu nie musi być trudne, jak się wydaje. Najważniejsze jest dobre przygotowanie i dopasowanie materiałów oraz przemyślany plan budowy donicy. Klejąc ze sobą drewno w odpowiedni sposób i wzmacniając konstrukcję gwodziami, otrzymamy solidną donicę z kantówek, która może służyć latami.
Kilka warstw farby akrylowej lub bejcy ochroni naszą pracę przed wpływem słońca i deszczu. Warto też pamiętać o wzmocnieniu dna oraz cyklicznym powlekaniu lakierem ogrodowym. Umieszczając gotową donicę z kantówek w półcienistym miejscu przy schodach lub werandzie, stworzymy oryginalny i praktyczny element dekoracyjny ogrodu.