lamotek.plarrow right†Styl życiaarrow right†Jak zaszyć dziurę w bluzce, ta aby nie było nic widać?

Jak zaszyć dziurę w bluzce, ta aby nie było nic widać?

Jak zaszyć dziurę w bluzce, ta aby nie było nic widać?

Spis treści

Jak zaszyć dziurę w bluzce, ta aby nie było nic widać? Wystarczy kilka prostych kroków i trochę cierpliwości, a Twoja ulubiona bluzka będzie jak nowa! Dziury i przetarcia często stają się zmartwieniem, ale spokojnie – z moim pomocnym poradnikiem żadna dziura nie będzie już dla Ciebie problemem. Sprawdź moje przejrzyste instrukcje i przygotuj się na zabawę z szydełkiem i nitką!

Kluczowe wnioski:
 • Zaszycie dziury nie musi być trudne – potrzebujesz tylko odpowiednich materiałów i kilku podstawowych umiejętności.
 • Drobne przetarcia i dziury można niemal niewidocznie załatać, zachowując wygląd bluzki.
 • Jeśli robisz to po raz pierwszy, wybierz prostą technikę i ćwicz na starych materiałach.
 • Bądź cierpliwy i dokładny, a Twoje zaszycie będzie niemal niewidoczne.
 • Dzięki prostocie tej metody już nigdy nie będziesz się martwić drobnymi dziurami!

Jak zaszyć dziurę w bluzce? Krok po kroku

Nic nie jest bardziej frustrujące niż dziura w Twojej ulubionej bluzce. Na szczęście jak zaszyć dziurę w bluzce nie musi być skomplikowane. Ta instrukcja krok po kroku pokaże Ci, jak łatwo i niemal niewidocznie załatać przerwy i przetarcia tkanin. Dzięki temu Twoja bluzka odzyska dawny blask, a Ty unikniesz kosztownej wymiany.

Pierwszym krokiem jest oczywiście określenie miejsca uszkodzenia. Nieważne czy masz do czynienia z małym przetarciem, większą dziurą, czy nawet rozerwaniem – te techniki sprawdzą się dla każdego rodzaju uszkodzenia. Jeśli dziura jest duża, konieczne może być wszywanie zapłatki. Dla drobniejszych przetarć i prześwitów wystarczy ścieg maskujący.

Następnie przygotuj potrzebne materiały – nić w kolorze dopasowanym do bluzki, małe nożyczki, igłę i ewentualnie zapłatkę tkaniny. Jeśli szwaczka z Ciebie żadna, wybierz grubsze nici, które będą łatwiejsze w nawlekaniu. Zapłatka powinna być nieznacznie większa niż dziura, by móc łatwo ją umiejscowić.

Teraz wszystko zależy od Twojej cierpliwości i wprawy! Pamiętaj, żeby pracować na wyczyszczonej, rozłożonej bluzce, by praca była łatwiejsza. Staraj się także, by jak zaszyć dziurę w bluzce wychodziło jak najbardziej naturalnie i niewidocznie. Im mniejsze ściegi wykrokujesz nićmi, tym bardziej dyskretne będą rezultaty!

Potrzebne materiały do zaszywania dziury w bluzce

Zanim zabierzesz się do reperacji, musisz zaopatrzyć się w potrzebne materiały. Na szczęście nie są one ani drogie, ani trudne do zdobycia. Oto lista, która przyda Ci się przy zaszywaniu dziury w bluzce:

 • Nić w kolorze jak najbardziej zbliżonym do koloru materiału bluzki. Możesz użyć nici bawełnianych lub poliestrowych – ważniejsze, by pasowały odcieniem.
 • Igła odpowiednia do rodzaju materiału bluzki. Np. dla tkanin bawełnianych zwykła igła z zaokrąglonym czubkiem, dla dzianin – igła do dzianin.
 • Małe ostre nożyczki do obcinania nitek.
 • Opcjonalnie: zapłatka z tkaniny do podklejenia od spodu większej dziury. Powinna być nieznacznie większa niż sama dziura.

Jeśli zamierzasz zaszyć dziurę w swetrze wełnianym, przyda Ci się także wełniana nitka do sztopkowania. Taka grubsza nić skuteczniej zamaskuje uszkodzenie w dzianych materiałach.

Wszystkie niezbędne przybory są łatwo dostępne w sklepach z materiałami i przyborami krawiecko-dziewiarskimi. Możesz nabyć je również przez Internet, gdzie znajdziesz szeroki wachlarz kolorów nici oraz rodzajów szwów.

Jak zrobić mały ścieg do zaszywania dziury w bluzce?

Podstawą zaszywania dziury w bluzce jest opanowanie techniki drobnego, niemal niewidocznego ściegu. To on pozwoli Ci na łatanie materiału bez ryzyka oszpecenia całej bluzki.

Pierwszym krokiem jest nawleczenie igły nitką odpowiedniego koloru. Najlepiej używać nici tej samej długości, co rozstaw twoich dłoni – dłuższa nitka będzie się plątać. Zabezpiecz zakończenia nitki małym supełkiem, by się nie rozwijała podczas szycia.

Dalej – wykonaj pierwszą małą pętelkę na materiale. Wbij igłę w środek dziurki lekko ukośnie i wyciągnij na drugą stronę tuż obok, przeciągając nić. Teraz pozostaje Ci już tylko naprzemiennie nakłuwać tkaninę z dwóch stron dziurki.

Ważne, by ściegi były naprawdę małe – dłuższe mogą się nazbyt odznaczać na powierzchni bluzki. Utrzymuj też równy rozstaw między nimi, a praca będzie wyglądać estetycznie. Gdy dojdziesz do końca dziurki, zahacz igłą o końcową pętelkę i obróć, kontynuując ścieg z drugiej strony.

Jak przygotować bluzkę do zaszywania dziury?

Zanim zabierzesz się za zaszywanie dziury w bluzce, musisz odpowiednio przygotować ubranie. Im staranniej się do tego przygotujesz, tym lepsze osiągniesz rezultaty.

Pierwszą czynnością jest wyprasowanie bluzki, o ile nie masz do czynienia z bardzo delikatnym materiałem. Rozgładzona i napięta tkanina ułatwi bowiem wykonanie ładnych ściegów. Następnie rozłóż bluzkę na płaskiej powierzchni, np. stole czy równej desce do prasowania. Lepiej bowiem widać wtedy uszkodzenie i ułatwia to pracę.

 • Jeśli dziura jest duża, możesz wszyć od spodu zapłatkę. Przyklej ją tymczasowo małą ilością kleju dla tkanin, upewniając się, że szczelnie przylega.
 • Jeżeli dziura jest nieduża, wystarczy zaszyć same brzegi, nie ma potrzeby podklejania zapłatki.

Ostatnim ważnym krokiem będzie napięcie tkaniny wokół dziury. Możesz to zrobić, lekko rozciągając materiał wokół uszkodzenia i przyszpilkowując tkaninę na zewnątrz. Dzięki temu ślad zszywania będzie mniej widoczny i nie zniekształci się podczas szycia.

Wszystkie te kroki mają na celu uzyskanie jak najładniejszego wyglądu naprawionej bluzki. Im dokładniej przygotujesz się do pracy, tym lepiej będzie finalnie wyglądać zaszyta dziura w bluzce.

Czytaj więcej: Jak dbać o buty zamszowe: Najlepsze wskazówki i sposoby

Podsumowanie

Zdjęcie Jak zaszyć dziurę w bluzce, ta aby nie było nic widać?

Małe dziurki i przetarcia w ubraniach nie muszą już być kłopotem! Dzięki powyższym wskazówkom nauczysz się, jak niemal niewidocznie zaszyć uszkodzenia, odnawiając bluzki, swetry czy spodnie. Wystarczy odrobina wprawy i właściwe przygotowanie, by perfekcyjnie jak zaszyć dziurę w spodniach, jak zaszyć dziurę w swetrze czy bluzce.

Bazą sukcesu jest tu użycie odpowiednich nici i igły oraz technika drobnych, dyskretnych ściegów. Z czasem nabierzesz wprawy i odzyskasz wizualny blask ulubionych części garderoby. Nie zwlekaj więc, sięgnij po nitkę i igłę, a szybko pozbędziesz się nieestetycznych dziur w ubraniach!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak urządzić balkon? Inspiracje na stworzenie przytulnej przestrzeni
 2. Jak zrobić ogród: kreatywne pomysły na urządzeni ogrodu wokół domu
 3. Co zrobić z plastikowej butelki? Kreatywne projekty DIY
 4. Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym – Poradnik
 5. Najlepsze Filmy na Halloween: Lista Must-have co musisz obejrzeć

Najczęstsze pytania

Głównie potrzebujesz nici w kolorze pasującym do ubrania, igły, małych nożyczek i ewentualnie zapłatki z tkaniny. Dobry wybór to bawełniane lub poliestrowe nici oraz igła odpowiednia dla danego rodzaju materiału.

Nawlecz igłę nitką tej samej długości co rozstaw Twoich dłoni. Zabezpiecz końce małym supełkiem. Wbij igłę w środek dziurki lekko ukośnie i wyciągnij na drugą stronę tuż obok. Naprzemiennie nakłuwaj tkaninę z dwóch stron dziurki, wykonując małe, równe ściegi.

Wyprasuj i rozłóż ubranie na płaskiej powierzchni. Jeśli dziura jest duża, wszyj od spodu zapłatkę tkaniny. Jeżeli jest mała, wystarczy zaszyć brzegi. Naciągnij i przypnij materiał wokół dziury, by pracować na napiętej tkaninie.

Kluczem są drobne, regularne ściegi. Im mniejsze i gęstsze, tym mniej będą odznaczać się na tkaninie. Dopasuj też kolor nici tak blisko jak to możliwe. Pracuj powoli i starannie, aby uzyskać jak najlepszy efekt maskujący.

Tak, ta sama technika pozwoli Ci zaszyć dziury w niemal każdym ubraniu. Dla swetrów warto użyć grubszej, wełnianej nitki do sztopkowania. W przypadku spodni i jeansów potrzebna będzie mocna, bawełniana nić.

Zobacz więcej