lamotek.plarrow right†Ogródarrow right†Kiedy najlepiej wertykulować trawnik: Poradnik dla zielonych

Kiedy najlepiej wertykulować trawnik: Poradnik dla zielonych

Kiedy najlepiej wertykulować trawnik: Poradnik dla zielonych

Spis treści

Jak wertykulować trawnik to jedno z kluczowych pytań dla każdego właściciela zielonego trawnika. Wertykulacja jest procesem mechanicznego napowietrzania gleby, który pomaga usunąć zbity grunt, poprawić cyrkulację powietrza i wody oraz stymulować wzrost korzeni trawy. W tym poradniku dowiesz się kiedy, jak i dlaczego warto regularnie wertykulować trawnik aby utrzymać go w zdrowej, zielonej kondycji przez cały sezon wegetacyjny. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • Wertykulację warto przeprowadzać raz w roku, najlepiej wczesną wiosną lub jesienią.
 • Dzięki wertykulacji trawnik lepiej się zagęszcza, poprawia się jego wygląd i odporność.
 • Wertykulację można przeprowadzić ręcznie lub mechanicznie, przy pomocy specjalnych narzędzi.
 • Trawnik po wertykulacji wymaga dodatkowego nawożenia i podlewania przez ok 2 tygodnie.
 • Regularna wertykulacja to klucz do zdrowego, zielonego i gęstego trawnika przez cały sezon.

Jak wertykulować trawnik wiosną

Wertykulację trawnika na wiosnę warto przeprowadzić, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe, czyli gdy gleba jest już odpowiednio sucha i nagrzana – zazwyczaj pod koniec marca lub na początku kwietnia. Wczesna wiosenna wertykulacja pomoże dotlenić glebę po zimie oraz usunąć z niej rozłożone szczątki roślin. Warto też posłużyć się wertykulatorem z zębami sprężynowymi, które lepiej spulchnią glebę na głębokość kilku centymetrów, ułatwiając dostęp wody i składników odżywczych do systemu korzeniowego trawnika. Dzięki wertykulacji wiosną trawnik szybciej się zazieleni po zimowym „uśpieniu”.

Po wykonaniu wiosennej wertykulacji warto dodatkowo posypać trawnik specjalną mieszanką nasion traw, aby wypełnić miejsca, w których na skutek wertykulacji doszło do ew. uszkodzeń. Można też zastosować kompleksowy nawóz, np. o przedłużonym działaniu lub wolno działający nawóz azotowy, który zaspokoi potrzeby pokarmowe świeżo regenerującego się trawnika. Nawóz taki działa stopniowo, przez 6-8 tygodni od zastosowania. Po ok. 2 tyg. od wykonania wertykulacji warto też przejść się po trawniku wałem kolczastym w celu dodatkowego spulchnienia i wyrównania oraz lepszego dokorzenienia się świeżego posiewu mieszanki nasion.

Kiedy najlepiej wertykulować trawnik wiosną?

Najlepszy termin na wiosenną wertykulację trawnika to okres od końcówki marca do pierwszej połowy kwietnia. Wczesna wiosna to czas, gdy trawnik już zaczyna wegetację po zimie, ale proces ten nie jest jeszcze zaawansowany. Jeśli wykonamy zabieg wertykulacji zbyt wcześnie, tj. na mocno zmarzniętej glebie, możemy spowodować więcej szkód niż pożytku – zarówno dla murawy, jak i dla wertykulatora. Z kolei odwlekanie tego zabiegu zbyt długo, np. do połowy maja czy dalej na koniec wiosny, też nie jest najlepszym pomysłem – trawa jest już bowiem zbyt bujnie rozrośnięta. Wtedy wertykulacja spowoduje zbyt dotkliwe jej uszkodzenia. Stąd optymalnym okresem na wiosenną wertykulację jest czas od końca marca do połowy kwietnia, kiedy przyrost trawnika po zimie jest jeszcze nieznaczny, a gleba odpowiednio ocieplona i sucha.

Jak wertykulować trawnik latem

Latem nie zaleca się wertykulacji trawnika. W lecie trawa intensywnie się rozwija, wzrasta ryzyko przesuszenia, trawnik wymaga regularnego koszenia i podlewania. Stosowanie wertykulacji w tym okresie, która dodatkowo zaburza i osłabia strukturę murawy, nie jest dobrym pomysłem. Wyjątkiem mogą być przypadki, kiedy na trawniku zauważalne są wyraźne objawy zbyt zbitej gleby: występowanie mchów, chwastów, słaby wzrost, a nawet miejscowy zanik trawy. Wtedy można zastosować bardzo płytką, delikatną wertykulację (np. 1-2 cm), jednak zabieg taki powinien być wykonany przez fachowca, aby nie doprowadzić do szkód na osłabionym letnim trawniku.

Znacznie lepszym sposobem na poprawę kondycji trawnika latem, bez ryzyka wertykulacji, jest intensywne, głębokie nawadnianie. Obfite podlewanie umożliwi głębokie przesiąknięcie wody w głąb profilu glebowego, dzięki czemu nastąpi naturalne „płukanie” zbitej warstwy pod poziomem korzeniowym roślin, bez ingerencji mechanicznej. Można też zastosować miejscowe zabiegi „iniekcji” poprawiające strukturę gleby, np. doglebowe wprowadzanie preparatów poprawiających żyzność, np. kompostu czy wermikompostu w postaci płynnej.

Metody poprawy struktury gleby latem Wertykulacja trawnika
Obfite, głębokie podlewanie trawnika NIE zalecana
Miejscowe „iniekcje” preparatów poprawiających żyzność gleby (np. wermikompost) W uzasadnionych przypadkach, wyłącznie płytka (1-2 cm)

Jak wertykulować trawnik jesienią

Wertykulacja trawnika jesienią jest drugim optymalnym terminem (oprócz wiosny) wykonania tego zabiegu. Wrzesień czy październik to znakomite miesiące na jesienną wertykulację. Roślinność przygotowuje się do spoczynku zimowego, ale jeszcze nie obumiera; gleba miękka i spulchniona, temperatury już niższe. Pozwala to na doskonałe napowietrzenie profilu glebowego i usunięcie licznych zalegających resztek roślinnych bez znaczącego naruszenia wzrostu trawnika. Jesienna wertykulacja pozwoli mu szybciej zregenerować się na wiosnę i lepiej przetrwać zimę.

Jesienna wertykulacja powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 tygodni po ostatnim zastosowaniu na danym trawniku nawozów azotowych. Bez spełnienia tego warunku spulchnianie i napowietrzanie gleby może spowodować zbyt intensywny rozkład i ulatnianie azotu, niekorzystne dla murawy. W takim przypadku lepiej odłożyć wertykulację do wczesnej wiosny. Przy zachowaniu tej zasady można jednak śmiało wykonać jesienną wertykulację już pod koniec lata lub we wrześniu, maksymalnie do połowy października.

Kiedy najlepiej wertykulować trawnik jesienią?

Jesienne miesiące od września do połowy października można uznać za najlepszy okres do wykonania wertykulacji trawnika. Warto przeprowadzić ją na ok. 4-6 tygodni przed nastaniem typowych jesiennych, chłodnych nocy, które spowodują stopniowe zahamowanie wzrostu trawnika. Wykonanie tego zabiegu późną jesienią (listopad) lub zbyt wcześnie, np. już w wakacje (lipiec-sierpień) nie jest optymalnym rozwiązaniem.

Jak wertykulować trawnik zimą

Zdjęcie Kiedy najlepiej wertykulować trawnik: Poradnik dla zielonych

Wertykulacja trawnika zimą nie jest dobrym pomysłem i nie jest zalecana. Trawnik jest uśpiony i obumarły, gleba zbyt wilgotna lub zmarznięta, panują niskie temperatury. Dlatego najlepiej wstrzymać się z wertykulacją do wiosny – warto wtedy ją wykonać jak najwcześniej, gdy tylko pozwolą na to panujące warunki pogodowe. Niekorzystne działanie mrozu i wilgoci oraz brak wegetacji zimą uniemożliwiają uzyskanie pozytywnych efektów zabiegu wertykulacji. Może ona natomiast spowodować niepotrzebne uszkodzenia trawnika zimą.

Jak wertykulować trawnik ręcznie

Wertykulację trawnika można przeprowadzić również ręcznie, bez użycia specjalnych maszyn czy urządzeń. Ręczną wertykulację wykonuje się za pomocą prostych narzędzi: szpadla z okrągłą krawędzią lub widełek wertykulacyjnych do ręcznej wertykulacji. Po prostu wbijamy je głęboko w murawę i poruszamy w tę i z powrotem. Powoduje to mechaniczne rozluźnienie i napowietrzenie zbitej warstwy gleby oraz usunięcie nagromadzonych resztek roślinnych (filcu).

Ręczna wertykulacja jest jednak bardzo pracochłonna w porównaniu z mechanicznymi wertykulatorami, dlatego nadaje się głównie do niewielkich trawników lub wybiórczego, punktowego zastosowania na niedużych fragmentach murawy o słabszym wzroście. Ręczną wertykulację można sensownie łączyć z dosiewaniem trawy – po spulchnieniu gleby można od razu rozrzucić nasiona, które z łatwością zakorzenią się w luźniejszym gruncie.

Na nieco większych powierzchniach trawników lepszym rozwiązaniem od ręcznej wertykulacji będzie skorzystanie z napędzanych elektrycznie wertykulatorów, które w krótszym czasie i ze znacznie mniejszym wysiłkiem pozwolą uzyskać dokładniejszy efekt.

Jak wertykulować trawnik mechanicznie

Do mechanicznej wertykulacji dużych trawników służą elektryczne urządzenia zwane wertykulatorami, wyposażone zazwyczaj w obracające się zestawy noży (ostrzy) lub sprężyn, które wnikają w ziemię na głębokość do kilku centymetrów, rozdrabniając i usuwając zbitą warstwę gleby wraz z nagromadzonymi resztkami roślinnymi. Urządzenia te znacznie przyspieszają i ułatwiają proces napowietrzania i oczyszczania murawy.

Mechaniczna wertykulacja za pomocą elektrycznych wertykulatorów jest zdecydowanie szybsza i łatwiejsza niż pracochłonna ręczna wertykulacja. Pozwala też precyzyjnie ustawić głębokość cięcia i intensywność zabiegu. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego modelu wertykulatora, dobranego do wielkości trawnika, rodzaju gleby i oczekiwanej głębokości napowietrzania. Zasadniczo wertykulatory dzielą się na 3 grupy:

 • z nożami obrotowymi (tzw. „gwiazdki”), nadają się do gleb średnio zwięzłych i zbitych,
 • ze sprężynowymi zębami, lepsze do gleb lekkich i średnich,
 • z ostrzami wibracyjnymi, najlepsze do bardzo zbitych, ciężkich gleb.

Na gleby lekkie i przeciętnie zbite najlepiej nadają się popularne wertykulatory ze sprężynowymi zębami, które optymalnie spulchniają i napowietrzają podłoże bez jego zbytniego rozrywania.

Przy wertykulacji mechanicznej pamiętaj o systematycznym opróżnianiu kosza z zebranymi zmurawy szczątkami roślinnymi i fragmentami darni oraz regularnym czyszczeniu ostrzy roboczych wertykulatora. Zapewni to jego stałą, wysoką sprawność i precyzyjne działanie podczas wertykulacji całego trawnika. Po zakończeniu zabiegu posprzątaj starannie powierzchnię trawnika.

Jako uzupełnienie mechanicznej wertykulacji warto zastosować też miejscowe zabiegi punktowego wprowadzania do gleby naturalnych preparatów poprawiających jej żyzność i strukturę (bioaktywatory glebowe), np. za pomocą lancy doglebowej. Jeszcze lepszy efekt regeneracji trawnika uzyskamy łącząc wertykulację mechaniczą z dosiewem nasion trawy. Nowe nasady trawy bez problemu zakorzenią się w spulchnionej, dotlenionej glebie.

Podsumowanie

Wertykulacja trawnika to ważny zabieg pielęgnacyjny, mający na celu mechaniczne napowietrzenie i oczyszczenie górnej warstwy gleby. Dzięki temu usuwa się zbitą warstwę podmurówkową, ułatwiając dostęp wody i substancji odżywczych do systemu korzeniowego traw. W efekcie trawnik lepiej się zagęszcza i regeneruje. Zabieg ten wykonuje się przeważnie wczesną wiosną lub jesienią. Można go przeprowadzić ręcznie lub mechanicznie.

Niezależnie od pory roku i techniki, po wykonaniu wertykulacji wskazane jest nawożenie uzupełniające trawnika specjalnymi nawozami poprawiającymi kondycję murawy. Zabieg ten warto też połączyć z dosiewem nasion trawy, by wypełnić ewentualne wykruszenia. Przyniesie to najlepsze efekty regeneracji trawnika.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak urządzić balkon? Inspiracje na stworzenie przytulnej przestrzeni
 2. Jak zrobić ogród: kreatywne pomysły na urządzeni ogrodu wokół domu
 3. Jak wykorzystać rolki po papierze toaletowym? Pomysły na recykling
 4. Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym – Poradnik
 5. Najlepsze Francuskie Filmy: Który wybrać na wieczór?

Zobacz więcej