lamotek.plarrow right†Ogródarrow right†Iglak do cienia: Jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Iglak do cienia: Jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Iglak do cienia: Jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Spis treści

Iglak do cienia to rośliny, które dobrze czują się w miejscach zacienionych w ogrodzie. W artykule dowiesz się, jakie drzewa, krzewy, byliny i zioła warto sadzić w półcieniu oraz jak stworzyć piękny, zielony zakątek w cienistym miejscu swojej posesji.

Kluczowe wnioski:
 • Niektóre rośliny, jak bluszcz, paprocie czy bergenia lubią rosnąć w cieniu.
 • Drzewa iglaste, zwłaszcza świerki, są idealnymi iglakami do cienia w ogrodzie.
 • Warto sadzić rośliny o dekoracyjnych liściach i kwiatach, by rozjaśnić zacienione miejsca.
 • Zioła takie jak mięta, melisa czy majeranek też dobrze czują się w półcieniu.
 • Dobierając rośliny do cienistego miejsca, sprawdź wilgotność gleby i pH.

Iglaki cieniolubne do ogrodu

Wiele iglaków, czyli roślin iglastych, dobrze czuje się w cienistych miejscach w ogrodzie. Są to gatunki drzew i krzewów, które lubią półcień lub nawet głęboki cień. Doskonale sprawdzą się zatem w zacienionych fragmentach posesji.

Do najpopularniejszych iglaków do cienia należą świerki, zwłaszcza pospolity świerk pospolity. Ten wiecznie zielony drzewo iglaste ma gęste, miękkie gałęzie, które skutecznie zacieniają teren wokół. Innym polecanym gatunkiem jest iglak do cienia jakim jest jodła pospolita o niezbyt rozłożystym pokroju.

Z krzewów iglastych godne polecenia do sadzenia w cieniu są różne odmiany żywotników, np. żywotnik olbrzymi, zachodni czy wschodni. To niewielkie drzewka iglaste o charakterystycznych płożących pędach. Tworzą zwarte kępy liści.

Inne krzewy i byliny znoszące cień

Oprócz typowych iglaków, także inne gatunki roślin świetnie radzą sobie w półcieniu i cieniu. Warto sadzić je w zacienionych fragmentach ogrodu.

Do takich krzewów należą m.in. perukowiec podolski o efektownych białych liściach i bez koralowy o czerwono nabiegłych pędach. Z bylin godne polecenia są funkie np. barwinek pospolity, tojad mocny i ziarnopłon wiosenny.

Funkie to rośliny o pięknych, kolorowych liściach. Mają często wyjątkowe desenie i faktury.

Rośliny okrywowe do miejsc zacienionych

Doskonałym pomysłem do ogrodu w cieniu są rośliny okrywowe. Ich zadaniem jest pokrycie gleby i utworzenie zwartej darńni w zacienionych miejscach, gdzie trawnik nie rośnie zbyt bujnie.

Do najlepszych okrywowych roślin cieniolubnych zalicza się przede wszystkim bluszcz pospolity. Ma grube, mięsiste liście i szybko się rozrasta. W cieniu świetnie rosną też paprocie, np. paprotka zwyczajna, narecznica samcza i podrzeń żebrowiec.

Z innych roślin warto wymienić barwinek pospolity i funkię sercowatą o ciekawych, sercowatych liściach. Dobrym pomysłem będzie też posadzenie bergenii, która wiosną zakwita różowymi kwiatami.

Bluszcz pospolity Paproć
Bergenia Funkia sercowata

Zioła lubiące półcień w ogrodzie

W zacienionych fragmentach ogrodu można z powodzeniem uprawiać także zioła. Niektóre z nich preferują właśnie półcień, a nie pełne nasłonecznienie.

Do takich roślin zaliczają się przede wszystkim mięta pieprzowa i mięta nadwodna. Świetnie rosną też melisa lekarska, majeranek, tymianek, lubczyk ogrodowy i szałwia lekarska.

 • Zioła w cieniu tworzą zwartą darń i pięknie pachną.
 • Można je wykorzystać kulinarnie lub do aromaterapii.

Uprawiając zioła na zacienionym terenie, warto pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu. Zapewni im to bujny wzrost.

Grab pospolity jako drzewo dające cień

Zdjęcie Iglak do cienia: Jakie rośliny wybrać do ogrodu?

Jeśli masz na posesji jasne, nasłonecznione miejsce, które latem staje się rozgrzane niczym patelnia, dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie drzewa dającego cień.

Jednym z najlepszych gatunków jest tutaj grab pospolity. To drzewo liściaste o szerokiej, gęstej koronie, która skutecznie zacienia teren pod nią.

Grab znosi dobrze przycinanie, można więc formować jego koronę tak, by rzucała cień dokładnie tam, gdzie tego potrzebujemy. Jest też dość odporny na zanieczyszczenia, więc nadaje się do miast.

Najlepsze pnącza do nasadzeń w cieniu

Aby wprowadzić dodatkowy cień do ogrodu, świetnie sprawdzą się pnącza. Można je prowadzić po pergolach, altanach, ścianach domu i innym konstrukcjach.

Do najlepszych gatunków zalicza się winobluszcz pięciolistkowy, który zakorzenia się dobrze nawet w głębokim cieniu i szybko rośnie. Ciekawą odmianą jest winobluszcz złocisty o żółtych liściach.

Innym polecanym pnączem do cienia jest bluszczyk kurdybanek, który ładnie powłóczy mury budynku. Można też wybrać dziki winorośl, szczodrzeńcę pospolitą lub powojnik pnący.

Podsumowanie

W artykule dowiedzieliśmy się, że wiele roślin świetnie czuje się w cieniu i półcieniu w ogrodzie. Należą do nich zarówno drzewa iglaste jak świerki i jodły, które można nazwać iglakami do cienia, jak i liściaste - np. grab.

Oprócz drzew i krzewów polecane są też byliny (funkie, paprocie, bergenia) i zioła (mięta, melisa). W cienistych miejscach warto sadzić pnącza oraz rośliny okrywowe jak bluszcz.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak urządzić balkon? Inspiracje na stworzenie przytulnej przestrzeni
 2. Jak zrobić ogród: kreatywne pomysły na urządzeni ogrodu wokół domu
 3. Jak wykorzystać rolki po papierze toaletowym? Pomysły na recykling
 4. Dekorowanie dyni na Halloween, czyli jak ozdobić dynie
 5. Najlepsze Francuskie Filmy: Który wybrać na wieczór?

Zobacz więcej