lamotek.plarrow right†Przepisyarrow right†Jak zrobić dynię jednorożec: Kreatywne pomysły na Halloween

Jak zrobić dynię jednorożec: Kreatywne pomysły na Halloween

Jak zrobić dynię jednorożec: Kreatywne pomysły na Halloween

Spis treści

Dynia jednorożec to świetny pomysł na halloweenową dekorację, która zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wystarczy wydrążyć dynię, nadać jej odpowiedni kształt z charakterystycznym rogiem, dodać pyszczek, oczy, uszy i już mamy gotową, oryginalną ozdobę. W tym artykule znajdziesz wiele kreatywnych pomysłów i przydatnych wskazówek, jak krok po kroku zrobić dynię jednorożca idealną na Halloween. Dowiesz się, jakie narzędzia przydadzą się do wykonania dyniowego jednorożca, jakie wzory warto wykorzystać oraz jakie dodatki sprawią, że dynia będzie wyjątkowa.

Kluczowe wnioski:
 • Najważniejsze jest odpowiednie wydrążenie i nadaenie kształtu dyni z wyraźnym rogiem.
 • Do dekoracji przydadzą się kreatywne, kolorowe dodatki jak włosy, kokardy czy skrzydła.
 • Należy dobrać odpowiedni wzór z charakterystycznym pyszczkiem i uszami.
 • Oryginalne oczy zrobisz np. z guzików, a grzywę z włóczki.
 • Gotową dynię warto doświetlić świecą lub lampką LED.

Jak wydrążyć dynię jednorożec

Aby zrobić dynię jednorożca, najpierw trzeba odpowiednio przygotować samą dynię. Kluczowe jest, aby ją dokładnie wydrążyć. Do tego celu przyda się ostro zakończony nóż. Należy odciąć górną część dyni z szypułką i wyjąć z niej miąższ oraz pestki. Można też wydrążyć dynię od spodu. Ważne, aby zostawić ścianę o grubości około 3-4 cm, tak aby dynia była wystarczająco stabilna i nie załamała się pod ciężarem dodatków. Warto też przy okazji naciąć zarys kształtu, np. uszu i rogu.

Dobrym sposobem na szybkie wydrążenie dyni jest użycie łyżki do wydrążania. Można też skorzystać ze specjalnego noża do dyni lub łyżki do lodów. Pozwoli to łatwiej oddzielić miąższ od skórki. Przy wydrążaniu trzeba uważać, aby nie przebić ścianek dyni. Gotową dynię warto przetrzeć od środka sokiem z cytryny, aby nie ściemniała od środka.

Jak nadać dyni kształt jednorożca?

Aby dynia wyglądała jak jednorożec, należy odpowiednio wyrzeźbić jej kształt. Przy pomocy noża można naciąć zarys uszu, rogu i pyszczka. Dobrze jest najpierw naszkicować ołówkiem planowany kształt. Róg jednorożca powinien być wyraźnie zaznaczony, wystający po jednej stronie dyni. Uszy warto umieścić po obu stronach "głowy". Kształt pyszczka z nozdrzami również dobrze zaznaczyć nożem. Dzięki temu łatwiej będzie później dorysować szczegóły.

Jak zrobić pyszczek jednorożca z dyni

Pyszczek jest jednym z najważniejszych elementów dyni jednorożca. Można go zrobić na kilka sposobów. Najprostszy, to wymalowanie lub wyklejenie kształtu pyszczka za pomocą kolorowego papieru, materiału lub włóczki. Można też przykleić gotowe kształty z filcu lub uformować pyszczek z modeliny. dynia jednorożec

Bardziej pracochłonne, ale dające realistyczny efekt jest wycięcie kształtu pyszczka z tektury lub cienkiej sklejki i przymocowanie do dyni. Warto wówczas wygładzić i pomalować kartonowy element. dynia jednorożec

Do stworzenia ust, oczu i nozdrzy przydadzą się wykrawaczki lub wycinanki. Można też użyć guzików, koralików czy małych pomponów. Pyszczek warto ożywić różowym językiem z bibuły lub filcu. Dzięki temu nasz jednorożec będzie wyglądał uroczo i kreatywnie!

Materiały do zrobienia pyszczka

Do przygotowania pyszczka dyni jednorożca przydadzą się:

 • kolorowy papier, filc, materiał, włóczka do przyklejenia
 • modelina, masa solna lub plastelina do wymodelowania
 • tektura, sklejka do wycięcia elementów
 • farby, markery, kredki do pomalowania
 • wycinanki, wykrawaczki do szczegółów
 • guziki, koraliki, pompony jako dodatkowe ozdoby

Najlepsze wzory na dynię jednorożec

dynia jednorozec zachwyci nie tylko dzieci, ale i dorosłych, jeśli nadamy jej odpowiedni, oryginalny wzór. Jest kilka sprawdzonych sposobów na ozdobienie dyniowego jednorożca.

Bardzo proste, a zarazem efektowne jest pomalowanie całej dyni w jednym, intensywnym kolorze - fioletowym, różowym lub niebieskim. Do tego wystarczy akrylowa farba w sprayu i szablon z wyciętymi elementami. Taki jednolity kolor świetnie komponuje się z naturalną pomarańczą dyni.

Można też ozdobić dynię wzorem przypominającym sierść, np. klejąc kolorowe włóczki, wełnę albo wydzierając z bibuły. Takie "futerko" da efekt kucyka. Do tego dobrze dodać kolorową, "włochatą" grzywę z nićmi lub włóczką.

Bardzo oryginalnie i kreatywnie wygląda też dynia pokryta mozaiką z kolorowych bibułek lub kwadracików materiałów. Może to być chaotyczny deseń lub wyraźny wzór, np. w paski.

Nasz jednorożec z dyni zachwyci gości niebanalnym, kolorowym wzorem. Ważne, aby kolory i faktury się ze sobą ładnie komponowały.

Pomysły na wzory

Oto kilka najlepszych wzorów do wykonania na dyni jednorożcu:

 • gładkie, jednolite pomalowanie sprayem
 • wzór z kolorowych nitek przyklejony lub przyczepiony szpilkami
 • futro z bibuły lub włóczki
 • pokrycie mozaiką z bibuły lub materiałów
 • wzór z pomponów lub innych ozdób

Dynia jednorożec z tęczową grzywą i rogiem

Zdjęcie Jak zrobić dynię jednorożec: Kreatywne pomysły na Halloween

Bardzo efektownie prezentuje się dynia jednorożec z tęczową, kolorową grzywą i rogiem. Można ją wykonać samodzielnie z prostych materiałów.

Do wykonania tęczowej grzywy idealnie sprawdzą się kolorowe włóczki lub nitki. Można je przykleić do ścianek dyni klejem lub przymocować szpilkami. Najlepiej zacząć od rogu - owiń go szczelnie nitkami, tworząc "początek" grzywy. Następnie kontynuuj z jednej i drugiej strony, tworząc długą, falistą grzywę z włóczek w różnych kolorach.

Podobną techniką można ozdobić róg jednorożca. Owiń go szczelnie kolorowymi włóczkami lub rafią. Im więcej warstw i kolorów, tym efektowniej! Tęczowy róg idealnie komponuje się z grzywą. Całość warto dopełnić pyszczkiem np. z różowego papieru i pięknymi, błyszczącymi oczami.

Zamiast włóczek można też użyć kolorowych nitek, wełny, wstążek lub rafii. Grzywę i róg można zrobić z pomponów albo bibułowych kwiatów. Tęczowa dynia jednorożec na pewno przyciągnie uwagę!

Oryginalne oczy i uszy dla dyni jednorożec

Aby nasz jednorożec z dyni był uroczy i oryginalny, oprócz kolorowej grzywy i rogu warto zadbać o jego oczy i uszy.

Do oczu idealnie nadają się duże, błyszczące guziki. Można wybrać kolorowe lub czarne, aby mocno kontrastowały z pomarańczową dynią. Świetnie sprawdzą się też pompony z cekinami lub koraliki przyklejone na klej. Dla większego efektu można dodać rzęsy z czarnej włóczki.

Uszka warto wyciąć z tektury, filcu lub pluszowej tkaniny i przykleić w odpowiednich miejscach. Można też po prostu naszkicować kształt uszu markerem. Dobrym patentem będzie wszycie w środku małych guzików imitujących kolczyki. Sprawi to, że nasz jednorożec z dyni będzie jeszcze bardziej oryginalny!

Oczy: - duże, błyszczące guziki
Uszka: - z tektury lub filcu

Dynia jednorożec z dodatkami DIY na Halloween

Dynię jednorożca można ozdobić własnoręcznie wykonanymi dodatkami. Dzięki temu będzie wyjątkowa i idealna na Halloween.

Świetnym pomysłem jest zrobienie skrzydeł z kolorowego kartonu, bibuły lub gazety i przymocowanie do boków dyni. Można też dodać ogon z włóczek albo stworzyć wianek lub koronę na "głowę" jednorożca.

Dynię można też przyozdobić kwiatami z krepiny lub bibuły. Dodatkowo warto dorysować pyszczek z nozdrzami markerem lub kredkami. Na koniec taką dynię jednorożca idealnie doświetlić od środka lampką LED lub świeczką.

Wszelkie własnoręcznie wykonane dodatki jak skrzydła, ogon czy kwiaty sprawią, że nasz jednorożec będzie wyjątkowy i kreatywny. Na pewno zachwyci wszystkich gości podczas halloweenowej imprezy!

Podsumowanie

Dynia jednorożec to świetny pomysł na oryginalną, kreatywną dekorację halloweenową. Aby ją zrobić, należy odpowiednio przygotować i wydrążyć dynię, nadać jej kształt z charakterystycznym rogiem i uszami. Kluczowe jest stworzenie uroczego pyszczka, np. z kolorowego papieru czy modeliny. Całość warto udekorować według wybranego wzoru, np. tęczową grzywą z włóczek lub mozaiką z bibuły.

Dynię jednorożec można dopełnić oryginalnymi oczami z guzików i uszami z filcu. Na koniec dodajemy własnoręcznie wykonane elementy jak skrzydła czy kwiaty. Dzięki temu nasza dynia będzie niepowtarzalna i zachwyci gości na Halloween!

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak urządzić balkon? Inspiracje na stworzenie przytulnej przestrzeni
 2. Jak zrobić ogród: kreatywne pomysły na urządzeni ogrodu wokół domu
 3. Jak wykorzystać rolki po papierze toaletowym? Pomysły na recykling
 4. Dekorowanie dyni na Halloween, czyli jak ozdobić dynie
 5. Najlepsze Francuskie Filmy: Który wybrać na wieczór?

Najczęstsze pytania

Do zrobienia jednorożca z dyni idealnie nadaje się dynia o wadze 2-3 kg. Powinna mieć kształt owalny, aby łatwo było wydrążyć ją i nadać odpowiednią formę z uszami i rogiem. Zbyt mała dynia będzie kłopotliwa w rzeźbieniu, a zbyt duża może być ciężka i niestabilna.

Do przymocowania elementów jak oczy, uszy czy grzywa do dyni jednorożca można użyć kleju na gorąco, taśmy klejącej lub plasteliny. Do przyczepienia włóczek, nitek dobrze sprawdzą się szpilki. Trzeba uważać, aby nie przebić zbyt głęboko ścianek dyni.

Aby dynia dłużej się nie psuła, warto w środku posmarować ją olejkiem lub lakierem do warzyw. Można też potraktować wewnątrz sokiem z cytryny. Gotową dynię trzymać w chłodnym miejscu. Najlepiej też regularnie smarować ją od środka olejkiem.

Dynię jednorożca można od środka oświetlić małą lampką LED na baterie lub świeczką. Dzięki temu będzie jeszcze bardziej efektowna. Przy świeczce trzeba zwracać uwagę na bezpieczeństwo pożarowe i zadbać o podstawkę.

Jeśli na dyni pojawią się jakieś plamy lub zabrudzenia, można je zmyć ciepłą wodą z dodatkiem soku z cytryny lub octu jabłkowego. Do przetarcia można użyć gąbki lub miękkiej ściereczki. Po wyschnięciu dynię warto posmarować olejkiem roślinnym.

Zobacz więcej

Jak zrobić dynię: Stwórz dekoracyjną dynię z papieru

Jak zrobić dynię: Stwórz dekoracyjną dynię z papieru

Sprawdź krok po kroku, jak z prostych materiałów stworzyć ręcznie robioną, dekoracyjną dynię z papieru na Halloween i Święto Dziękczynienia. Nauczysz się technik składania oraz ozdabiania, by powstała urokliwa, jesienna ozdoba podobna do jak zrobić torebkę z papieru czy jak zrobić ludzika z papieru.

Domowe Lody Truskawkowe: poczuj smak lata

Domowe Lody Truskawkowe: poczuj smak lata

Odkryj sekret najlepszych domowych lodów truskawkowych - pysznych, kremowych i chłodzących. Dowiedz się, jak przy użyciu świeżych składników i prostych instrukcji krok po kroku przygotować ten letni przysmak w zaciszu własnego domu.