lamotek.plarrow right†Lifestylearrow right†Jak pleść wianek – Twórz własne dekoracje krok po kroku

Jak pleść wianek – Twórz własne dekoracje krok po kroku

Jak pleść wianek – Twórz własne dekoracje krok po kroku

Spis treści

Jak pleść wianek to umiejętność, która pozwala stworzyć piękne, oryginalne dekoracje z kwiatów, traw czy ziół. W artykule tym przekażę Ci moją wiedzę na ten temat i podpowiem, jak krok po kroku uplatać wianki, byś mógł ozdobić nimi swój dom.

Kluczowe wnioski:
 • Najpierw przygotuj odpowiednie materiały - suszone lub świeże rośliny, drut, wstążki.
 • Następnie poznaj podstawowe techniki i wzory splotów, aby twój wianek był zwarty.
 • Pamiętaj o doborze kolorów i kształtów kwiatów tak, by wianek tworzył spójną całość.
 • Gotowy wianek możesz udekorować dodatkami jak kokardki, wstążki, piórka itp.
 • Na koniec dowiesz się, jak zadbać o wianek, by jak najdłużej zachował świeżość i urodę.

Jak upleść wianek z polnych kwiatów

Aby upleść piękny wianek z kwiatów polnych, potrzebne będą przede wszystkim świeże polne kwiaty - takie jak stokrotki, rumianki, chabry, ślaz czy maki polne. Najlepiej wybrać się na łąkę lub pole i zerwać bukiet kwiatów o różnych kolorach i wielkościach.

Polne kwiaty najlepiej łączyć z trawami, ziółkami polnymi i listkami. Dobrze sprawdzą się między innymi niecierpki, krwawniki, perłówki, a z traw np. wiechlina, kostrzewa czy owies. Połączenie kilku gatunków kwiatów i roślin sprawia, że wianek nabiera lekkości i naturalnego uroku.

Ważne jest też posiadanie sprzętu do plecenia wianka. Będą potrzebne: drut aluminiowy lub miedziany (na bazę), sekator i nożyczki do przycinania łodyżek, cienki sznurek i taśmy do dekoracji gotowego wianka.

Jak przygotować kwiaty?

Kwiaty należy najpierw przejrzeć, oczyścić i przyciąć zbyt długie łodygi. Dobrze jest też rozłożyć je na kilka kup, według kolorów. Pozwoli to na łatwiejsze budowanie kompozycji i dobór odpowiednich kwiatów w trakcie układania wianka.

Następnie z domowych zasobów lub zakupionych materiałów trzeba przygotować sznurek lub białą wstążeczkę do oplatania wianka, elementy do dekoracji (kokardki, piórka itp.) i gotową bazę - drucianą lub styropianową podstawę okrągłą lub w kształcie serca.

Jak zrobić wianek z suszonych roślin

Wianki z suszonych roślin również prezentują się bardzo efektownie i mają to do siebie, że zachowują swój kształt i kolor przez długi czas. Mogą stanowić ciekawą ozdobę mieszkania niemal przez cały rok.

Materiałem wyjściowym do takiego wianka będą suszone lub sztuczne rośliny i kwiaty. W sklepach z artykułami dekoracyjnymi znajdziemy szeroką gamę gotowych, suszonych bukietów, pojedynczych łodyg kwiatów czy ziół, a także tzw. wiecznie zielone rośliny z bibuły.

Dobrze jest połączyć elementy naturalne z tymi sztucznymi. Na przykład do bukietu lawendy, kolendry i tymianku dodać kilka łodyżek różowych goździków z bibuły. Kontrastujące style i faktury zapewnią wiankowi ciekawszy wygląd.

Zasady tworzenia wianka z suszonych roślin są bardzo podobne, jak w przypadku kwiatów świeżych. Tak samo ważny jest dobór kolorów, faktur i długości łodyg. Gotowy wianek również warto przystroić dekoracyjnymi elementami.

Przygotowanie materiałów do plecenia wianka

Bez względu na to, czy chcemy uplatać wianek ze świeżych, czy suszonych roślin i kwiatów, pierwszym krokiem będzie przygotowanie odpowiednich materiałów.

W wypadku wianka ze świeżych polnych kwiatów, trzeba nazbierać bukiet składający się z kilku gatunków roślin, następnie posegregować kwiaty według kolorów i długości łodyg oraz przyciąć zbyt długie łodyżki.

materiały do wianka ze świeżych kwiatów materiały do wianka z suszonych roślin
- kwiaty polne - gotowe, suszone bukiety
- trawy i zioła - pojedyncze suszone łodygi
- biała wstążka - rośliny z bibuły lub tworzywa sztucznego
- drut lub styropianowa podstawa - sznurek do wiązania
- elementy dekoracyjne - ozdoby: kokardki, wstążki itp.

Z kolei w wypadku wianka suszonego, musimy zakupić gotowe materiały: bukiety, pojedyncze łodygi i kwiaty (najlepiej w kilku kolorach) oraz ewentualnie rośliny sztuczne. Tutaj także przyda się biała wstążka, sznurek i różne dodatki do dekoracji.

Techniki i wzory do plecienia wianków

Zdjęcie Jak pleść wianek – Twórz własne dekoracje krok po kroku

Sama technika plecenia wianków nie jest skomplikowana. Najważniejsze to trzymać się kilku podstawowych zasad, by nasz wianek był zwarty i miał ładny, okrągły kształt.

Przede wszystkim musimy regularnie owijać kwiaty wokół bazy (drutu) - zaczynając od brzegów i stopniowo zagęszczając środek. Dobrze jest też co jakiś czas mocować kwiaty sznurkiem lub wstążką.

 • Zacznij od przyczepienia do bazy kilku łodyg tworzących zewnętrzny pierścień.
 • Następnie dodawaj kolejne kwiaty, zachowując równomierne odstępy między łodygami.
 • Pamiętaj o układaniu kwiatów "na zakładkę" i dobieraniu kontrastujących kolorów obok siebie.
 • Co jakiś czas mocuj powstającą konstrukcję sznurkiem lub wstążką.
 • Na samym końcu wypełnij kwiatami środek wianka.

Stosując te zasady, bez trudu uplotesz piękny, naturalny wianek!

Ozdabianie gotowego wianka na święta

Kiedy już zakończymy pracę nad samym wiankiem, przychodzi czas na jego dekorację. Tu pole do popisu jest bardzo szerokie. W zależności od okazji, w jakiej wianek będzie wykorzystywany, możemy dobrać rozmaite ozdoby.

Jeśli wianek ma stanowić dekorację świąteczną, np. na Boże Narodzenie, możemy udekorować go elementami nawiązującymi do tej tematyki. Będą to na przykład czerwone kokardki, bombki, piórka, a nawet lampki LED. W wypadku wianka wielkanocnego sprawdzą się ozdoby z wstążeczek, bibułowych kwiatów, pisanki itp.

Dobrze jest tak dobrać dodatki dekoracyjne, by harmonizowały z całością wianka i nie przytłaczały kwiatów. Pozwalimy w ten sposób wiankowi zachować swój naturalny, lekki charakter.

Jak nosić wianek by się nie rozpadł

Wianki ze świeżych kwiatów często wykorzystywane są także jako oryginalne nakrycia głowy. Jednak aby wianek pięknie prezentował się i zachował swój kształt np. podczas wesela czy innej uroczystości, warto zastosować kilka trików.

Przede wszystkim sam wianek powinien być dobrze i mocno spleciony - co zapewnią odpowiednie techniki wiązania oraz regularne mocowanie sznurkiem podczas wykonywania.

Bardzo ważny jest też dobór roślin - na wianki do noszenia nadają się najlepiej kwiaty o elastycznych, mocnych łodygach. Świetnie sprawdzą się maki, rumianki, stokrotki polne.

Można też przed założeniem wianka lekko spryskać go lakierem do włosów - dzięki czemu będzie bardziej trwały i nie rozsypie się tak szybko.

Podsumowanie

Artykuł zawiera szczegółowy poradnik dotyczący tego jak upleść wianek zarówno ze świeżych, jak i suszonych roślin oraz kwiatów. Krok po kroku można prześledzić cały proces - od zbierania materiałów, przez techniki plecenia, aż po ostateczne dekorowanie gotowego wianka.

Poznajemy różne triki i wskazówki związane z pleceniem wianków tak, by były zwarte, trwałe i pięknie prezentowały się. Dowiemy się też, jak nosić taki wianek by się nie rozpadł oraz jak ozdobić go na konkretne święta np. Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak urządzić balkon? Inspiracje na stworzenie przytulnej przestrzeni
 2. Jak zrobić ogród: kreatywne pomysły na urządzeni ogrodu wokół domu
 3. Jak wykorzystać rolki po papierze toaletowym? Pomysły na recykling
 4. Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym – Poradnik
 5. Najlepsze Francuskie Filmy: Który wybrać na wieczór?

Najczęstsze pytania

Do tworzenia wianków ze świeżych kwiatów idealnie nadają się rośliny z łąk i pól - stokrotki, rumianki, chabry, maki polne. Ważne, by miały elastyczne łodygi. Z suszonych - bukiety lawendy, szałwii, колendry.

Bazę można wykonać z giętkiego drutu aluminiowego lub miedzianego uformowanego w kształt koła. Można też użyć gotowej styropianowej podstawy. Drut lub podstawę owijamy zielonym mechym, co ułatwi przyczepianie kwiatów.

Dekorując wianek, warto sięgnąć po kokardki, wstążeczki, żywe lub sztuczne motyle, piórka, w zależności od okazji - pisanki, lampki LED itp. Pozwalają one nadać wiankowi oryginalny charakter.

Aby wianek ze świeżych kwiatów dłużej wyglądał jak nowy, warto go lekko spryskać lakierem do włosów. Można też podczas plecenia mocować kwiaty specjalną siateczką florystyczną. To spowolni proces więdnięcia.

Koszt wykonania niedużego, prostego wianka to ok. 15-25 zł (kwiaty, drut, ozdoby). Przy większych, bogato zdobionych wiankach trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 40-80 zł.

Zobacz więcej

Gadżety na Dzień Chłopaka: Pomysły na Prezenty

Gadżety na Dzień Chłopaka: Pomysły na Prezenty

Szukasz idealnego prezentu na Dzień Chłopaka? Nie trać czasu na poszukiwania! W naszym obszernym artykule znajdziesz mnóstwo inspirujących pomysłów na funkcjonalne i niebanalne gadżety, które sprawią Twojemu mężczyźnie ogromną radość. Bez względu na zainteresowania - sport, gry, technologia czy relaks w domu - tutaj znajdziesz idealny prezent dla niego!