lamotek.plarrow right†Wnętrzaarrow right†Farba do malowania płytek w kuchni: Odśwież kuchenne ściany

Farba do malowania płytek w kuchni: Odśwież kuchenne ściany

Farba do malowania płytek w kuchni: Odśwież kuchenne ściany

Spis treści

Farba malowania płytek kuchni to świetny sposób na odświeżenie i unowocześnienie kuchennych ścian bez konieczności wymiany płytek. Płytki ceramiczne z czasem mogą wyglądać nieestetycznie i zużyte, a ich wymiana jest kosztowna i czasochłonna. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby nadać im drugie życie za pomocą farby. W tym artykule przyjrzymy się bliżej jaką farbę wybrać do malowania płytek w kuchni, jak przygotować powierzchnię i nałożyć farbę. Przekonasz się, że odświeżenie kuchennych ścian farbą jest szybkim i tanim sposobem na metamorfozę tego pomieszczenia.

Kluczowe wnioski:
 • Farba do płytek ceramicznych pozwala odświeżyć wygląd kuchni bez kosztownej wymiany okładziny.
 • Najlepsze efekty dają farby na bazie żywic epoksydowych, które są wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji.
 • Przed malowaniem płytki należy dokładnie odtłuścić i zmatowić ich powierzchnię.
 • Farbę nakłada się wałkiem, a po wyschnięciu pierwszej warstwy - drugą, dla wyrównania koloru.
 • Pomalowane w ten sposób płytki są łatwe do utrzymania w czystości i posłużą na długie lata.

Jak wybrać odpowiednią farbę do płytek w kuchni?

Wybór odpowiedniej farby do płytek w kuchni jest kluczowy, by uzyskać pożądany efekt odświeżenia i nadać kuchni nowego, atrakcyjnego wyglądu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj płytek, które chcemy pomalować - czy są to płytki ceramiczne, kamienne itp., a także sprawdzić, czy są szkliwione, czy matowe. Te parametry determinują wybór farby.

Kolejna ważna kwestia to przeznaczenie farby - czy ma być odporna na zmywanie, tarcie, wysoką temperaturę panującą w kuchni. Dobrze wybrać farbę dedykowaną właśnie do kuchni i łazienek. Ważne też, by farba dobrze kryła i miała ładny, połyskliwy lub matowy finisz.

Jeśli chodzi o konkretne typy farb polecaną opcją są farby na bazie żywic epoksydowych i akrylowych, tworzące gładką, łatwą do utrzymania w czystości powłokę. Żywice epoksydowe szczególnie dobrze sprawdzą się na płytkach nieszkliwionych.

Należy też zwrócić uwagę na kolory farb i dobrać odcień do reszty wykończenia kuchni. Można postawić na neutralną biel, stonowane pastele lub odważne, intensywne kolory. Pamiętajmy, że farbę zawsze można pomalować na nowo w innym kolorze.

Gdzie kupić farbę do płytek?

Farby do płytek znajdziemy w większości sklepów z farbami i chemii budowlanej. Dobrym rozwiązaniem są sklepy internetowe, gdzie z łatwością porównamy ofertę różnych producentów i wybierzemy najlepszą farbę w dobrej cenie. W sklepie stacjonarnym możemy liczyć na fachową pomoc sprzedawcy przy doborze konkretnego produktu.

Jak przygotować płytki w kuchni do malowania farbą?

Aby farba do płytek trwale i równo się trzymała, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Płytki muszą być czyste, odtłuszczone, suche i lekko chropowate. Warto zmatowić ich powierzchnię, by farba mogła głębiej wnikać.

Przede wszystkim płytki należy bardzo dokładnie umyć środkiem odtłuszczającym, np. płynem do mycia naczyń. Pozwoli to usunąć wszelkie zabrudzenia i tłuszcz, które mogłyby obniżyć przyczepność farby. Po umyciu płytki muszą dobrze wyschnąć.

Kolejny krok, to zmatowienie powierzchni płytek papierem ściernym. Dzięki temu farba będzie miała większą powierzchnię do wchłonięcia. Na koniec warto odkurzyć i przetrzeć płytki wilgotną ściereczką, usuwając kurz po szlifowaniu.

Teraz płytki są gotowe do pomalowania. Cały proces przygotowania zajmie około 2-3 godzin. To bardzo ważny etap, decydujący o trwałości nowej powłoki farby i równym, estetycznym efekcie.

Jakie narzędzia przydadzą się do przygotowania płytek?

Do przygotowania płytek przed malowaniem przydadzą się: płyn do mycia naczyń lub inny środek odtłuszczający, papier ścierny (np. w postaci bloku ściernego), odkurzacz oraz miękka ściereczka. Te proste środki w zupełności wystarczą, by odpowiednio przygotować powierzchnię.

Czytaj więcej:Choinka z piór - Jak zrobić elegancką dekorację świąteczną?

Jakie rodzaje farb są odpowiednie do malowania płytek w kuchni?

Wybierając farbę do płytek w kuchni, warto skupić się na kilku sprawdzonych rodzajach:

 • Farby epoksydowe - tworzą gładką, błyszczącą powłokę odporną na zarysowania i ścieranie. Świetnie sprawdzą się na blatach roboczych.
 • Farby akrylowe - elastyczne, dobrze kryjące farby wodne. Łatwe do nakładania i czyszczenia.
 • Farby olejne i alkidowe - tworzą twardą powłokę odporną na wodę i chemikalia. Idealne na płytki za zlewem i kuchenką.

Tego typu farby dedykowane są do stosowania w kuchniach i łazienkach, gdzie panują trudne warunki - wysoka temperatura, tłuszcze, pary wodne. Są wytrzymałe mechanicznie i odporne na zmywanie oraz działanie środków czyszczących.

Farby do płytek dostępne są w wielu kolorach - od klasycznej bieli, poprzez pastele, aż po intensywne, żywe barwy. Można nadać kuchni nowy wygląd w wybranym przez siebie stylu.

Jak poprawnie nałożyć farbę na płytki w kuchni?

Zdjęcie Farba do malowania płytek w kuchni: Odśwież kuchenne ściany

Aby pomalować płytki w kuchni, najlepiej użyć wałka z krótkim włosiem i dobrej jakości farby dedykowanej do tego typu powierzchni. Oto krok po kroku, jak poprawnie nałożyć farbę:

 1. Przygotować i zagruntować powierzchnię płytek zgodnie z instrukcją na gruncie.
 2. Nałożyć cienką warstwę farby, rozprowadzając ją równomiernie wałkiem najpierw w jednym kierunku, potem w drugim.
 3. Odczekać do wyschnięcia farby (około 3-4 godzin).
 4. Nałożyć drugą warstwę farby, tym razem nieco grubszą, by wyrównać kolor.
 5. Odczekać ponownie do wyschnięcia farby.
 6. W razie potrzeby nałożyć trzecią warstwę dla uzyskania pożądanego efektu.

Farbę należy nakładać równomiernie, bez przerw i zacieków. Nie należy nakładać zbyt grubej warstwy naraz. Lepszy efekt dają cienkie powłoki farby. Dzięki temu unikniemy złuszczania się farby.

Jak dbać o pomalowane farbą płytki w kuchni?

Aby farba na płytkach jak najdłużej zachowała ładny wygląd, warto stosować się do kilku zasad:

 • Unikać tarcia i szorowania środkami żrącymi.
 • Do codziennego mycia używać łagodnych środków - płyn do naczyń lub mydła.
 • Natychmiast usuwać plamy i zabrudzenia.
 • Co jakiś czas zabezpieczać powierzchnię preparatem pielęgnacyjnym.
 • Nie stawiać gorących garnków i patelni bezpośrednio na płytki.

Dzięki temu płytki długo pozostaną w dobrym stanie. W razie potrzeby można je odświeżyć poprzez ponowne pomalowanie, bez konieczności skrobania całej farby.

Jak odświeżyć kuchenne ściany z płytek farbą?

Płytki z czasem mogą wyglądać nieestetycznie i zużyte. Na szczęście istnieje prosty sposób na ich odświeżenie i unowocześnienie wyglądu za pomocą farby:

 1. Dokładnie umyć płytki, odtłuścić i osuszyć.
 2. Zmatowić powierzchnię płytek papierem ściernym.
 3. Nałożyć warstwę gruntu, jeśli zaleca to producent farby.
 4. Pomalować płytki farbą w wybranym kolorze.
 5. Odczekać do wyschnięcia i w razie potrzeby dodać drugą warstwę.

Taki remont "pędzlem" pozwala w kilka godzin odświeżyć wygląd kuchni. Płytki zyskują nowy, atrakcyjny wygląd bez konieczności kosztownej wymiany. To oszczędny i prosty sposób na metamorfozę kuchennych ścian.

Podsumowanie

Farba do malowania płytek w kuchni i łazience to świetny sposób na metamorfozę tych pomieszczeń bez konieczności kosztownej wymiany płytek. W artykule dowiedzieliśmy się, jak dobrać odpowiednią farbę, przygotować podłoże i nałożyć farbę tak, by efekt był trwały i estetyczny. Kuchnia i łazienka odświeżone farbą nabierają nowoczesnego wyglądu i stają się przyjemniejsze w użytkowaniu na co dzień.

Malowanie płytek farbą to stosunkowo niedrogi i szybki remont, który można wykonać we własnym zakresie. Warto wypróbować tę metodę, jeśli chcemy wprowadzić ożywczą zmianę w wyglądzie kuchni lub łazienki bez angażowania ekipy remontowej i ponoszenia wysokich kosztów.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak urządzić balkon? Inspiracje na stworzenie przytulnej przestrzeni
 2. Jak zrobić ogród: kreatywne pomysły na urządzeni ogrodu wokół domu
 3. Jak wykorzystać rolki po papierze toaletowym? Pomysły na recykling
 4. Dekorowanie dyni na Halloween, czyli jak ozdobić dynie
 5. Najlepsze Francuskie Filmy: Który wybrać na wieczór?

Najczęstsze pytania

Do malowania płytek w kuchni najlepiej sprawdzą się farby na bazie żywic epoksydowych lub akrylowych. Są one odporne na zmywanie, wysoką temperaturę i środki czyszczące. Dobrze kryją i tworzą gładką, łatwą w utrzymaniu powierzchnię. Polecamy wybierać farby specjalnie przeznaczone do kuchni i łazienek.

Przed malowaniem płytki muszą być bardzo dokładnie umyte, odtłuszczone i wysuszone. Następnie warto je lekko zmatowić papierem ściernym, aby farba lepiej się trzymała. Na koniec odkurzyć i przetrzeć wilgotną ściereczką. To kluczowe kroki, by malowanie przebiegło prawidłowo.

Zazwyczaj wystarczą 2, maksymalnie 3 cienkie warstwy farby, nakładane w odstępach kilkugodzinnych. Pierwsza warstwa służy do wyrównania chłonności podłoża, druga do uzyskania pełnego krycia. Ewentualna trzecia warstwa pozwala wyrównać kolor. Nie zaleca się kłaść zbyt grubych powłok farby.

Czas schnięcia farby do płytek wynosi zwykle od 2 do 4 godzin. Jest to uzależnione od rodzaju farby i warunków - temperatury i wilgotności powietrza. Przed nałożeniem kolejnej warstwy należy upewnić się, że poprzednia jest całkowicie sucha.

Aby farba na płytkach długo wyglądała jak nowa, należy unikać szorowania i tarcia. Do codziennego mycia używać łagodnych środków. Raz na jakiś czas warto zabezpieczyć płytki preparatem pielęgnacyjnym. Przy odrobinie uwagi pomalowane płytki posłużą nam przez lata.

Zobacz więcej

Jak zrobić półkę, która będzie idealnym dodatkiem do twojego wnętrza?

Jak zrobić półkę, która będzie idealnym dodatkiem do twojego wnętrza?

Stwórz własnoręcznie półkę idealną do każdego wnętrza. Instrukcja krok po kroku pokaże jak zrobić półkę dostosowaną rozmiarem, kształtem, materiałem i stylem do Twoich potrzeb i upodobań. Dowiedz się jakie narzędzia i materiały będą Ci potrzebne, oraz poznaj inspirujące pomysły jak pomalować stół z okleiny czy jak zrobić półkę na buty.