lamotek.plarrow right†Wnętrzaarrow right†Jak zrobić choinkę z listewek? Kreatywne pomysły DIY

Jak zrobić choinkę z listewek? Kreatywne pomysły DIY

Jak zrobić choinkę z listewek? Kreatywne pomysły DIY

Spis treści

Choinka z listewek to świetny pomysł na kreatywną i nietuzinkową dekorację świąteczną. W artykule przedstawiamy kilka prostych sposobów na wykonanie takiej choinki DIY z wykorzystaniem listewek drewnianych lub plastikowych. Dowiesz się, jakie materiały będą potrzebne, w jaki sposób połączyć listewki oraz jakie zastosować podstawy, by choinka stabilnie stała. Podpowiadamy też, jakimi dodatkami i ozdobami udekorować gotową konstrukcję.

Kluczowe wnioski:

 • Choinkę z listewek można zrobić na różnych podstawach: sztalugach, filarach czy kątownikach
 • Do dekoracji takiej choinki świetnie nadają się drewno, wstążki, guziki, koraliki i inne ozdoby
 • Listewki do choinki można ze sobą łączyć na zszywki lub klej albo tworzyć konstrukcję bez łączenia
 • Taka choinka jest nietuzinkową, kreatywną i stosunkowo tanią ozdobą świąteczną
 • Wykonanie choinki z listewek jest naprawdę proste i można je zrobić samodzielnie w domu

Choinka z listewek na sztalugach

Sztalugi to idealna i stabilna podstawa dla choinki z listewek. Można je kupić w sklepach z materiałami budowlanymi lub wykonać samodzielnie z drewna lub metalu. Ważne, by sztalugi były odpowiednio mocne i ciężkie, aby utrzymać ciężar choinki.

Do wykonania konstrukcji choinki potrzebne będą listewki drewniane lub plastikowe. Można użyć gotowych listewek budowlanych bądź przyciąć je samodzielnie na potrzebne długości. Listewki warto pomalować na zielono lub brązowo w sprayu.

Listewki układamy poziomo na sztalugach, mocując je zszywkami, gwoździami lub klejem tak, by tworzyły stożkowaty kształt. Dolne listewki powinny być dłuższe, a im wyżej, tym krótsze.

Tak wykonaną konstrukcję można ozdobić lampkami, wstążkami, bombkami w dowolny sposób. Gotowa choinka z listewek na sztalugach będzie nietuzinkową, oryginalną ozdobą świąteczną.

Wady i zalety choinki na sztalugach

Zaletą takiego rozwiązania jest stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Sztalugi dobrze utrzymują ciężar choinki. Wadą może być dość skomplikowany montaż listewek, który wymaga sporej precyzji.

Choinka z listewek na filarach

Innym pomysłem na choinkę DIY z listewek jest wykorzystanie gotowych filarów ogrodowych. Takie metalowe lub drewniane słupki wbija się w ziemię i na nich montuje poziomo ułożone listewki tworzące kształt choinki.

Zaletą takiego rozwiązania jest mobilność - choinkę można przestawiać w różne miejsca ogrodu. Filary dobrze stabilizują konstrukcję. Wadą jest konieczność wkopania filarów w ziemię.

Ozdoby i dekoracje

Taką choinkę z listewek świetnie udekorować naturalnymi elementami - szyszkami, gałązkami świerkowymi, suszonymi pomarańczami. Można też dodać tradycyjne bombki, lampki, wstążki.

Dodatkowo podstawę choinki można przykryć sztucznym śniegiem albo żwirkiem w szklanym pojemniku, by nadać jej bardziej świąteczny wygląd.

Czytaj więcej:Jak kłaść silikon, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o wykończeniówce

Choinka z listewek na kątownikach

Kolejna propozycja na wykonanie choinki DIY z listewek to skonstruowanie jej na metalowych kątownikach. Są one znacznie tańsze i łatwiej dostępne niż gotowe sztalugi.

Potrzebne będą 4 kątowniki, które ustawiamy pionowo, tworząc prostokątny kształt. Następnie przykręcamy do nich poziomo ułożone listewki od najdłuższych na dole po coraz krótsze ku górze.

Zalety
 • Kątowniki są tanie i łatwo dostępne
 • Łatwy i szybki montaż
Wady
 • Konstrukcja mniej stabilna niż na sztalugach
 • Trudniejsze wbicie w ziemię

Tak jak przy innych choinkach, po zmontowaniu konstrukcji można przystąpić do jej dekorowania ozdobami i lampkami. Choinka z listewek na kątownikach będzie ciekawą, nowoczesną ozdobą świąteczną.

Kątowniki metalowe warto zabezpieczyć farbą przed rdzą, co zwiększy trwałość konstrukcji.

Choinka z listewek bez łączenia

Bardziej minimalistycznym i prostym w wykonaniu pomysłem jest choinka DIY z listewek tworzona bez łączenia elementów. Wystarczy ułożyć listewki poziomo, opierając je na podstawie.

Najlepiej sprawdzą się tu grube listwy drewniane, stabilnie leżące obok siebie. Im wyżej, tym listewki powinny być węższe i krótsze. Całość przypomina klocki ułożone na sobie w kształt stożka.

Zaletą takiej choinki jest prostota, szybkość wykonania i brak konieczności łączenia elementów. Wadą - mniejsza stabilność i podatność na zawalenie się konstrukcji.

Choinka z listewek i guziczków

Oryginalnym pomysłem na choinkę DIY jest ozdobienie jej licznymi guziczkami, które zastąpią tradycyjne bombki. Do wykonania potrzebne będą:

 • listewki drewniane lub plastikowe
 • metalowe lub plastikowe guziki w różnych kolorach
 • wstążki ozdobne

Z listewek budujemy konstrukcję choinki na wybranej przez nas podstawie, np. na filarach lub kątownikach. Następnie przyczepiamy guziki na zszywki, klej lub nitki do zamocowanych listew.

Taką choinkę można udekorować dodatkowo wstążkami lub lampkami. Guziki w rożnych kolorach i rozmiarach z powodzeniem zastąpią tradycyjne bombki.

To świetny, tani i nietuzinkowy pomysł na DIY choinkę. Dzieci uwielbiają pomagać w przyczepianiu guziczków do listewek.

Choinka z listewek i ozdób

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by na choince z listewek umieścić tradycyjne ozdoby świąteczne - lampki, bombki, cekiny czy pierniczki.

Taka choinka będzie bardziej klasyczna, ale listewki zamiast gałązek dodadzą jej nowoczesnego, industrialnego charakteru. Można też połączyć nowoczesność z tradycją, wieszając obok siebie bombki i np. pompony albo pisanki.

Warto pamiętać, by rozmieszczać ozdoby równomiernie na całej konstrukcji. Nie przesadzać z ilością dodatków, aby całość była spójna i zachowała lekki, powietrzny charakter.

Podsumowanie

Choinka wykonana samodzielnie z listewek to świetny pomysł na DIY dekorację świąteczną. W artykule przeczytałeś o kilku sposobach na stworzenie choinki z listewek - na stabilnych sztalugach, filarach wbitych w ziemię, kątownikach czy bez łączenia elementów.

Taka choinka będzie oryginalną, nowoczesną ozdobą. Możesz ją udekorować guziczkami zamiast choinek lub tradycyjnymi lampkami i bombkami. Listewki drewniane lub plastikowe, zszywki, klej i ozdoby to w zasadzie jedyne materiały potrzebne do wykonania takiej choinki DIY.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Jak urządzić balkon? Inspiracje na stworzenie przytulnej przestrzeni
 2. Jak zrobić ogród: kreatywne pomysły na urządzeni ogrodu wokół domu
 3. Jak wykorzystać rolki po papierze toaletowym? Pomysły na recykling
 4. Dekorowanie dyni na Halloween, czyli jak ozdobić dynie
 5. Najlepsze Francuskie Filmy: Który wybrać na wieczór?

Zobacz więcej

Jak zrobić półkę, która będzie idealnym dodatkiem do twojego wnętrza?

Jak zrobić półkę, która będzie idealnym dodatkiem do twojego wnętrza?

Stwórz własnoręcznie półkę idealną do każdego wnętrza. Instrukcja krok po kroku pokaże jak zrobić półkę dostosowaną rozmiarem, kształtem, materiałem i stylem do Twoich potrzeb i upodobań. Dowiedz się jakie narzędzia i materiały będą Ci potrzebne, oraz poznaj inspirujące pomysły jak pomalować stół z okleiny czy jak zrobić półkę na buty.