lamotek.plarrow right†Ogródarrow right†Jak stworzyć idealną aranżację tarasu drewnianego?

Jak stworzyć idealną aranżację tarasu drewnianego?

Jak stworzyć idealną aranżację tarasu drewnianego?

Spis treści

Idee na aranżację tarasu Rozplanowanie przestrzeni tarasu Dobór materiałów do aranżacji Oświetlenie idealnego tarasu Wyposażenie wpływające na wygląd Detale dopełniające całości

Idee na aranżację tarasu

Aranżacja tarasu drewnianego to nie lada wyzwanie. Warto jednak poświęcić temu zagadnieniu trochę czasu, aby stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń. Przede wszystkim należy przemyśleć, jakie funkcje ma pełnić taras. Czy będzie to miejsce relaksu, czy może przedłużenie salonu na świeżym powietrzu?

Niezależnie od tego, ważne jest dopasowanie aranżacji tarasu do stylu całego domu lub mieszkania. W ten sposób uzyskamy spójną całość. Dobrze jest też wziąć pod uwagę układ ogródka – taras może stanowić łącznik między domem a ogrodem.

Stylowy i funkcjonalny

Aranżując taras drewniany, warto postawić zarówno na stylowy wygląd, jak i funkcjonalność. Nowoczesne i minimalistyczne meble świetnie komponują się z naturalnym drewnem. Z drugiej strony, meble rattanowe lub wiklinowe dodadzą tarasowi lekkości i zwiewności.

Niezbędne jest odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu będziemy mogli korzystać z tarasu także wieczorami. Lampy solarne, zegarowe lub nastrojowe lampy wiszące sprawdzą się idealnie.

Rozplanowanie przestrzeni tarasu

Kluczowe dla funkcjonalnej aranżacji tarasu jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni. Wbrew pozorom, taras drewniany daje spore możliwości. Wszystko zależy od jego wielkości i kształtu.

Na tarasie warto wydzielić kilka stref funkcjonalnych. Najważniejsza to oczywiście strefa wypoczynkowa z wygodnymi leżakami lub sofą. Można również urządzić kącik jadalny, tworząc z tarasu miejsce spotkań ze znajomymi.

Ogólne wskazówki przy planowaniu przestrzeni tarasu: - wydziel strefy wypoczynkową, jadalną, roślinną
- zostaw miejsce na ścieżki komunikacyjne
- w razie potrzeby podziel taras na mniejsze części donicami lub innymi elementami dekoracyjnymi

Strefy funkcjonalne

Oprócz standardowych stref, można zaaranżować taras z myślą o innych funkcjach. Świetnie sprawdzi się na przykład niewielka strefa zieleni – donice, kwietniki lub skalniak. To nie tylko atrakcyjny element dekoracyjny, ale również naturalny filtr powietrza.

Ciekawą propozycją jest też minioczko wodne, a nawet nieduży basenik lub jacuzzi wpisane w drewnianą podłogę tarasu. To rozwiązania dla odważnych, które całkowicie odmienią wygląd i klimat przestrzeni.

Dobór materiałów do aranżacji

Aranżacja tarasu drewnianego w dużej mierze sprowadza się do doboru odpowiednich materiałów. Po pierwsze - podłoga. Możemy zdecydować się na klasyczne deski tarasowe bądź modne ostatnio kompozytowe lub WPC. Długowieczne i wymagające niewielkiej konserwacji.

Do tego meble i dodatki wykonane z drewna, ratanu, tekstylin lub wikliny. Dzięki wprowadzeniu różnych faktur uzyskamy interesujący efekt wizualny. Pamiętać przy tym należy o jednolitej kolorystyce.

Detale i akcesoria

Ogromne znaczenie mogą mieć detale i dodatki. Wprowadźmy więc dekoracyjne poduszki na meble, pledy i koce w chłodniejsze wieczory. Postawmy na ozdobne lampy nastrojowe. Nie zapominajmy o roślinności – kwiaty nie tylko upiększają taras, ale też oczyszczają powietrze.

Warto zadbać o te detale już na etapie aranżacji tarasu drewnianego. Wprowadzą one unikalny charakter i sprawią, że będziemy lubili spędzać tutaj czas.

Oświetlenie idealnego tarasu

Zdjęcie Jak stworzyć idealną aranżację tarasu drewnianego?

Oświetlenie odpowiednio dobrane do kształtu i wielkości tarasu drewnianego potrafi całkowicie odmienić tę przestrzeń. Dlatego warto poświęcić temu zagadnieniu trochę uwagi na etapie aranżacji tarasu.

Najprostsze w montażu są oczywiście lampy solarne, które nie wymagają prowadzenia okablowania. Ich wadą jest jednak to, że jasność i czas świecenia uzależnione są od nasłonecznienia w ciągu dnia.

Właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych pozwoli stworzyć na tarasie przytulną, kameralną atmosferę lub bardziej dynamiczne, nowoczesne wrażenie.

Oświetlenie a funkcje tarasu

Dobierając oprawy oświetleniowe należy wziąć pod uwagę sposób korzystania z tarasu. Jeśli jest to głównie miejsce relaksu, sprawdzą się lampki nastrojowe, świece, lampiony. Z kolei przy tarasie pełniącym rolę jadalni przydatne będą mocniejsze źródła światła.

Oprócz standardowych lamp wiszących czy stojących lamp, można też zamontować dyskretne, nastrojowe taśmy LED lub punkty świetlne w posadzce. Takie oświetlenie dekoracyjne wprowadzi magiczny klimat na tarasie.

Wyposażenie wpływające na wygląd

Oprócz materiałów wykończeniowych i oświetlenia, na końcowy efekt aranżacji tarasu drewnianego olbrzymi wpływ ma dobór mebli i innych funkcjonalnych elementów.

Rozstaw stołów, krzeseł, sof, leżaków będzie determinował sposób korzystania z przestrzeni. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie stref funkcjonalnych już na etapie projektu.

  • Najważniejsze wytyczne przy doborze wyposażenia tarasu drewnianego:
    • postaw na meble odporne na działanie czynników atmosferycznych
    • dopasuj wygląd mebli do stylu tarasu i całego domu/mieszkania

Warto też pomyśleć o schowkach lub regałach do przechowywania poduszek, koca i innych drobnych akcesoriów tarasowych. Dzięki temu z łatwością posprzątamy całość przed sezonem zimowym.

Różne style aranżacji

Aranżując taras możemy postawić na nowoczesny, industrialny charakter bądź styl bardziej klassyczny, rustykalny. Sprawdzą się też nietypowe połączenia szezlongów, ław ratanowych i wiklinowych koszy. Pamiętać jednak należy o zachowaniu spójności z pozostałymi pomieszczeniami.

Detale dopełniające całości

Mimo że aranżacja tarasu drewnianego powinna być do pewnego stopnia ascetyczna, to detale i drobne akcenty kolorystyczne wniosą do niej życie. Niewielkie kosze, poduszki czy ceramika idealnie wpasują się w tę przestrzeń.

Detale tarasowe najlepiej dostosować do stylu, w jakim urządzony jest cały taras. Meble i dodatki w jednej kolorystyce zapewnią spójną całość. Nie zapominajmy też o roślinach doniczkowych, które doskonale komponują się z naturalnym drewnem.

Przykładowe detale dopełniające aranżację tarasu drewnianego: - poduchy
- narzuty, pleady i koce
- ceramika dekoracyjna np. wazony
- lampy, lampiony, świece
- doniczki z roślinami

Pamiętajmy, że w przypadku drewnianego tarasu mniej znaczy więcej. Nie przesadzajmy więc z ilością dodatków. Kilka kluczowych elementów wystarczy, aby uzyskać bardzo przytulną aranżację.

Podsumowanie

Aranżacja tarasu drewnianego to zadanie wymagające, lecz dające wiele satysfakcji. Najważniejsze to odpowiednio zaplanować przestrzeń - wydzielić strefy funkcjonalne i zostawić miejsce na komunikację. Dobór materiałów wykończeniowych, mebli i dodatków również odgrywa kluczową rolę. Pamiętajmy, że w przypadku drewnianego tarasu mniej znaczy więcej. Kilka kluczowych elementów wystarczy, aby uzyskać przytulną aranżację.

Oświetlenie i detale dopełniające całość sprawią, że taras zyska magiczny klimat. Dzięki temu będziemy chętnie na nim przebywać. A zadowolenie domowników jest przecież najważniejsze przy aranżacji tarasu drewnianego.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Urządzamy balkon w bloku: Pomysły i inspiracje
  2. Jak zrobić ogród: kreatywne pomysły na urządzeni ogrodu wokół domu
  3. Jak wykorzystać rolki po papierze toaletowym? Pomysły na recykling
  4. Dekorowanie dyni na Halloween, czyli jak ozdobić dynie
  5. Najlepsze Francuskie Filmy: Który wybrać na wieczór?

Zobacz więcej