lamotek.plarrow right†Lifestylearrow right†Francuski film komedia: Przewodnik po najlepszych tytułach

Francuski film komedia: Przewodnik po najlepszych tytułach

Francuski film komedia: Przewodnik po najlepszych tytułach

Spis treści

Najśmieszniejsze komedie francuskie wszech czasów Klasyka gatunku komedii francuskiej Współczesne hity komediowe z Francji Niezapomniane role komików francuskich Kultowe sceny z francuskich komedii Najlepsze ekranizacje francuskich komedii

Najśmieszniejsze komedie francuskie wszech czasów

Francuskie komedie od dawna cieszą się popularnością nie tylko w swoim kraju, ale i na całym świecie. Wyróżniają się swoim specyficznym, inteligentnym humorem i niezapomnianymi scenami, które na stałe wpisały się do kanonu gatunku. Wśród najśmieszniejszych tytułów z ostatnich dekad zdecydowanie musimy wymienić film francuski komedia pt. "Nietykalni" z 2011 roku.

Opowiada on historię sparaliżowanego milionera, który zatrudnia do opieki młodego chłopaka z przedmieść. Ten zwariowany duet, mimo dzielących ich różnic, z czasem się zaprzyjaźnia. Film w komiczny i wzruszający sposób pokazuje, że niepełnosprawność nie przeszkadza w prowadzeniu pełnego, szczęśliwego życia.

Inne hity komediowe z Francji

Francuski film komedia to także szereg innych produkcji, które na stałe zapisały się w historii kina. Do tej grupy zaliczamy m.in. kultową już "Amelię Poulain" z 2001 r. Audrey Tautou jako tytułowa bohaterka urzekła widzów swoim urokiem i optymizmem.

Świetnie przyjęte zostały również takie tytuły jak: "Transporter" z 2002 r., "Taxi" z 1998 r. i jego kontynuacje, a także "Hugo i jego wynalazek" z 2011 roku. Ten ostatni zachwyca niezwykłą scenerią Paryża lat 30. wraz z tajemniczą historią osadzoną w realiach kina niemych początków XX wieku.

Klasyka gatunku komedii francuskiej

Mówiąc o wybitnych osiągnięciach francuskiej komedii filmowej, nie sposób nie wspomnieć o dziełach uznawanych za klasykę gatunku. Do tej grupy filmy nieśmiertelne jak komedia "Pół żartem, pół serio" z 1959 roku w reżyserii Jean-Luc Godarda ukazująca perypetie młodego zakochanego małżeństwa.

Odwołania do tego obrazu pojawiają się w wielu późniejszych produkcjach np. w znanej komedii romantycznej "10 rzeczy, których nie wiesz o facetach" z 2012 roku. Kolejnym klasycznym przykładem jest "Żandarm z Saint Tropez" z 1964 roku Louisa de Funes - jednego z najpopularniejszych europejskich komików lat 60. i 70.

  • "Pół żartem, pół serio" (1959)
  • "Żandarm z Saint Tropez" (1964)

Czytaj więcej:Jak czyścić buty z zamszu – skuteczne metody

Współczesne hity komediowe z Francji

Wśród nowszych produkcji na plan pierwszy wysuwają się komedie z gościnnym udziałem aktora i reżysera francuski film komedia Dudu. Jego bezpretensjonalny humor, który nie stroni od rubasznych scen, z miejsca przypadł do gustu francuskim i światowym widzom. Do najgłośniejszych filmów ze współudziałem Dudy należą komedie "Siódmy płodny mężczyzna" z 2012 roku oraz ""Problem z potomstwem" z 2016 roku.

Jeśli zaś chodzi o współczesną komedię romantyczną, francuscy twórcy również mają wiele ciekawych produkcji na koncie. Jaskrawym tego przykładem jest film "Kocha, lubi, szanuje" z 2019 roku opowiadający w zabawny sposób o trójkącie miłosnym trzydziestoparoletnich singli.

Komedia romantycznaKomedia kryminalna
"Kocha, lubi, szanuje" (2019)"Transporter" (2002)

Niezapomniane role komików francuskich

W filmach komediowych kluczową rolę odgrywają aktorzy komediowi. Jednym z pierwszych wielkich komików francuskiego kina był Jacques Tati, które ogromną popularność zdobył jako tytułowy roztargniony listonosz w serii filmów począwszy od "Zabawnego pana Hulota" z 1953 roku.

Z kolei w latach 80. francuscy widzowie uwielbiali filmy z udziałem słynnego duetu komików - Coluche'a i Thierry'ego Lhermitte. Ich bezkonkurencyjna chemia na ekranie gwarantowała salwy śmiechu. Co ciekawe Lhermitte po dziś dzień występuje w komediach - ostatnio w filmie "Trójkąt cudów" z 2021 roku.

Kultowe sceny z francuskich komedii

Niezliczone perełki w historii francuskiej komedii filmowej to sceny, które na stałe zapadły w pamięć widzów i cytuje się je do dziś. Jak choćby słynny taniec z filmu "Mniej ważne takie drobiazgi" z 2013 roku, kiedy to gliniarz-amator zmuszony jest do pląsów w rytm "Y.M.C.A" przed publiką na placu.

Równie pamiętna jest scena z komedii "Nietykalni", gdy sparaliżowany bohater Phillippe zostaje wrzucony przez opiekuna do basenu, żeby sobie popływać. To ikoniczny moment filmu pokazujący wyzwalanie się ze stereotypów i uprzedzeń.

Najlepsze komedie francuskie definiuje charakterystyczne poczucie humoru i kunszt aktorski. Choć często poruszają uniwersalne tematy, zachowują swój niepowtarzalny, oryginalny styl, przez co są doceniane na całym świecie.

Najlepsze ekranizacje francuskich komedii

Świetnym przykładem jest też obraz "8 kobiet" z 2002 roku w reżyserii François Ozona - ekranizacja sztuki Roberta Thomasa, w której wystąpiły same gwiazdy francuskiego kina. Podobnie jak w przypadku nieco wcześniejszej produkcji pt. "Kolacja dla głupców" z 1998 według powieści Francisa Vebera. Obydwa filmy zebrały znakomite recenzje i były chwalone za aktorstwo.

Podsumowanie

Francuskie komedie filmowe od lat bawią i wzruszają widzów na całym świecie. W artykule przybliżono najważniejsze pozycje w historii tego gatunku - od klasycznych hitów z niezapomnianymi aktorami, przez kultowe sceny, po najnowsze produkcje. Nie zabrakło omówienia takich tytułów jak film francuski komedia "Nietykalni", "Amelia Poulain" czy popularnych ról komików pokroju Jacques'a Tati.

Przegląd najzabawniejszych filmów z Francji pokazuje, że ich specyficzny humor, brawurowa gra aktorska i ponadczasowe tematy trafiają zarówno do francuskojęzycznej widowni, jak i odbiorców na całym świecie. Artykuł uświadamia dlaczego warto sięgnąć po francuski film komedia, jeśli mamy ochotę na lekką i inteligentną rozrywkę.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Jak urządzić balkon? Inspiracje na stworzenie przytulnej przestrzeni
  2. Jak zrobić ogród: kreatywne pomysły na urządzeni ogrodu wokół domu
  3. Jak wykorzystać rolki po papierze toaletowym? Pomysły na recykling
  4. Dekorowanie dyni na Halloween, czyli jak ozdobić dynie
  5. Najlepsze Francuskie Filmy: Który wybrać na wieczór?

Zobacz więcej

Gadżety na Dzień Chłopaka: Pomysły na Prezenty

Gadżety na Dzień Chłopaka: Pomysły na Prezenty

Szukasz idealnego prezentu na Dzień Chłopaka? Nie trać czasu na poszukiwania! W naszym obszernym artykule znajdziesz mnóstwo inspirujących pomysłów na funkcjonalne i niebanalne gadżety, które sprawią Twojemu mężczyźnie ogromną radość. Bez względu na zainteresowania - sport, gry, technologia czy relaks w domu - tutaj znajdziesz idealny prezent dla niego!